Český
O mně
Moje zkušenosti s masáží začaly v roce 2003 pobytem ve švýcarském Kientalu v centru tvořivosti a zdravého života, kde se také nachází škola makrobiotiky a japonské masáže shiatsu. Rok po návratu jsem absolvovala kurz klasické masáže. Ukončila jsem také sedmistupňový masérský kurz dr. Simeona Pressla. V Polsku tuto masáž poskytuje jen několik málo lidí. Fascinuje mě na obou technikách zcela odlišné zacházení s tělem a přístup ke zdraví. Masáž obsahuje prvky kultury, ve které vznikla, je odrazem způsobu myšlení, potřeb těla i duše lidí dané zeměpisné šířky. Stále častěji proto svým klientům poskytuji Presslovu masáž s neodmyslitelným zábalem do teplé vlněné deky, ponožkami a termoforem a také s bublinkami. O tom, zda zvolit Presslovu masáž nebo shiatsu, rozhoduje zkušenost s klientem. Vždy beru v úvahu jeho dietu a vlastní fyzickou aktivitu. Všechny tyto prvky, pokud se zohlední, daleko rychleji zlepší náš život. Dobrochna Grott-Korzeniowska.
Příběh shiatsu
Nástrojem masáže je dotek a vcítění se. Vypráví se pěkný příběh o japonské masáži shiatsu, myslím ale, že platí o každém druhu masírování. Osiřelá dívka, kterou její macecha trápila, se vydala za mastičkářem, aby jí namíchal bylinky, které by nevlastní matku oslabily a nakonec i usmrtily. Mělo se to stát pozvolna, aby nikdo nepostřehl souvislost mezi pitím lektvaru a zhoršujícím se zdravím. Starý bylinkář připravil směs a dal ji nešťastné dívce s tím, že její přání se splní zhruba za tři měsíce. Řekl jí, že aby bylinky působily, musí macechu denně masírovat. Dívka od toho dne nevlastní matku denně masírovala. Asi po čtyřiceti dnech zjistila, že už si její smrt nepřeje. Sblížily se, mnohem více si rozuměly. Dívka se zalekla blížící se smrti své macechy, se kterou se mezitím spřátelila, a poprosila bylinkáře o přípravek, který by zrušil účinky smrtícího lektvaru. Zkušený bylinkář věděl, k čemu povede jeho rada, lektvar, který pro macechu namíchal, žádný jed neobsahoval. Vše, co se mezi ženami stalo, bylo výsledkem blahodárného působení doteku. Je důležité, aby milující lidé dokázali najít čas a trpělivost ke vzájemnému masírování.
Teplé tělo
Přináší pocit jistoty a vyzařuje vřelými pocity k jiným lidem. V teple se lépe uvolníte a naladíte. V každém případě už jenom skutečnost, že jste přišli na masáž nebo se na ni chystáte, přináší očekávání a svěření těla do mé péče. Není to úplně snadné a ne všichni se dokáží najednou přestat kontrolovat a „pomáhat“ s masáží, ale právě proto přicházíte, abyste se zbavili napětí. Jen pravidelně a klidně dýchejte.
Kolikrát jít na masáž?
Většinou se říká, že desetkrát, často ale pocítíte výrazné změny už po šesti masážích. Každý pozná, kdy může ukončit kúru. Objeví se pocit naplnění a aktivity. Věci, se kterými jsme si do té doby nedokázali poradit, jsou najednou snadné. Dvě kúry na jaře, kdy nás sluníčko probouzí ze zimy a dvě na podzim, kdy naopak slunce ubývá, jsou dobrou posilou naší odolnosti. Nejlepší je pravidelnost: jednou za týden nebo za čtrnáct dní, záleží, co vám vyhovuje.
Bolí masáž?
Nemusí bolet. Existuje hranice, na níž příjemně pocítíme, že se zbavujeme bolesti, která nás trápí. Není třeba tělo trápit příliš hlubokou masáží. Bolest někdy signalizuje potíže, které se nedají odstranit během jednoho setkání. Můžete se po masáži cítit i hůř: masáž působí detoxikačně, musíte dát tělu čas na vyloučení jedů. Pijte více tekutin, nepřemáhejte se, běžte dříve spát. Dejte masáži šanci plně se projevit, po několika seancích pocítíte křídla.
Masáž a hubnutí
Podrobení se masáži nestačí k tomu, abyste zhubli. Masáž podporuje dieta a cvičení. Nicméně po několika masážích pocítíte zlepšení. Jednoduše máte lépe rozložené tělo.
Hrnčířství
Kdysi dávno jsem se nechala přemluvit k masáži. Hned poté jsem sedla na kolo a jela do keramické dílny. Ruce pracovaly rychleji a lépe formovaly tvar. Přesně si na ten den vzpomínám, snad nikdy předtím mě hlína tak neposlouchala. U stolu sedělo několik lidí, kteří mě při práci pozorovali a uznale hodnotili moje zázračné ptáčky, kteří se rodili jeden za druhým. Bylo mi jasné, že masáž byla dobrou rozcvičkou pro mé dlaně, probudila je a dodala jim jistotu, takže si věděly rady i s hlínou. Vyprávěla jsem později někomu o tom, jak dobře se mi po masírování pracovalo s hlínou, a on mě přivedl na myšlenku, že také masáž, kterou bych dělala až po práci s hlínou by byla zase dočista jiná. Začala jsem experimentovat a samozřejmě to tak bylo.
+ + +
PRESSLOVA MASÁŽ
Masážní metoda dr. Simeona Pressla (1905 – 1980) vznikla z jeho vlastních zkušeností: už jako sedmnáctiletý chlapec vážně onemocněl a v rámci rekonvalescence poznal masáže. Tato terapeutická metoda ovlivnila celý jeho život.