Dobrymasaż

Dobrochna Grott strona o masażu

Masaż Pressla

Masaż wg metdy dr Simeona Pressela ( 1905-1980)

zrodził się z osobistych doświadczeń doktora. Najpierw jako 17 letni chłopak zapadł na ciężką chorobę. Skierowano go na masaże w trakcie długiej i złożonej rekonwalescencji. Pozostał na całe życie pod wrażeniem tej metody terapeutycznej. Doświadczył czegoś w rodzaju wyrzeźbienia ciała, ukształtowania go od nowa, na nowych, zdrowych zasadach.

Simeon-PresselJako  dziecko wychował się w lesie, jego ojciec pracował obrabiając drewno. Masowanie przypominało mu przeobrażenie jakiemu poddawane jest drzewo, któremu nadano nowe formy i zupełnie inne funkcje i zadania dzięki oddziaływaniu sprawnych ludzkich rąk.

Doceniał zawsze w masowaniu ciepło, dotyk i bliskość.

Ostateczny kształt jego autorskiego masażu zrodził się w trakcie parunastoletniego pobytu w sowieckim łagrze. W ekstremalnych warunkach aby utrzymać przy życiu swoich towarzyszy zaczął ich masować. Nauczył też od razu swojego masażu sześciu współwięźniów, po to, by tą metodą można było wspomagać jak największą grupę osób. Ci uczyli następnych.

Doktor Pressel sam  masował swoich pacjentów, uważał to za najlepszy sposób aby dowiedzieć się o  ich stanie i pewny środek zapewniający poprawę zdrowia.

Zewnętrznie masaż ten można opisać tak:

Składa  się z dwóch części co oznacza, że dwie sesje stanowią dopiero całość. Za pierwszym razem masowany jest intensywnie obszar łydek i krzyża. Drugi masaż obejmuje gruntowny masaż pleców, barków, rąk, kręgosłupa szyjnego i potylicy. Ważne są ciepłe wełniane skarpetki, wełniane koce, termofory, które otulają i ogrzewają w czasie całego masażu.

Do masażu używam naturalnych biodynamicznych olejków roślinnych  firmy Weleda lub Dr Hauschka, lawendowych, cytrusowych, arnikowych, z wyciągiem z brzozy lub rozmarynowych. Olej dobierany jest  indywidualnie według potrzeb zdrowotnych i preferencji zapachowych.

presselmMasaż Pressela podnosi komfort cieplny.

Dzięki kolistym, rytmicznym ruchom działa głęboko i bardzo intensywnie.

Wzrasta znacznie motywacja do planowanych przedsięwzięć, radość z życia.

Stanowi skuteczną metodę na długotrwałe, harmonijne życie.

W razie potrzeby i dla zwiększenia efektu po masażu możliwe są okłady i bańki

Warunkiem zdrowia i radości życia jest ciepła pozbawiona bólu, rozluźniona, dobrze wyczuwalna i dobrze ukrwiona muskulatura..

Ciepło jest nosicielem jaźni – siły człowieczego ja. Działa przeciw chorobowo wzmacnia siły obronne organizmu. Największa uwaga skoncentrowana jest na rozgrzaniu ciała : masujące dłonie działają na muskulatur\ę polepszając ruchliwość i giętkość tak, że siły witalne znów przenikają ciało. Ów nurt sił witalnych odczuwa zdrowy jako naturalną lekkość , ciepło, radość życia i moc, jako zdolność do fantazji, oraz wolne od bólu funkcjonowanie wszystkich narządów.

Jeśli nurt sił witalnych zamiera powstaje ból.

Głęboko działające masaże odblokowują ostrożnie umożliwiając niezakłócony przepływ i cyrkulację. Dalsze działanie następuje w  nocy, czasie snu, po przebytym masażu.

Regularne przyjmowanie masażu należy do zdrowego, higienicznego stylu życia.

Zdrowia nie posiada się raz na zawsze, trzeba je pielęgnować. Dr Pressel pytany o to jak często należy poddawać się masażom odpowiadał „ Zależy jak zdrowym chce się być”.

Zalecane są masaże Pressela w chorobach alergicznych, zaburzeń immunologicznych, uzależnień, zaburzeń aparatu ruchowego, chronicznych chorobach przemiany materii, serca, płuc, w depresjach … Pomaga szybko uporać się z przeziębieniem i stresem.

Masaż ten mogą przyjmować także dzieci, ma on wtedy inną nieco formę. Poza wszystkimi wymienionymi argumentami jest on w końcu przyjemnością płynąca z dotyku ciepłych ludzkich dłoni..

  • Gimnastyka Bothnera